Proč si pořídit myčku?

Mýt, či nemýt v myčce nádobí? To je, oč tu už dávno neběží!

S myčkou nádobí ušetříte. A to nejen peníze, vodu a životní prostředí. Pořízení myčky přináší i výraznou úsporu času, sil a dobré nálady, kterou pohled na dřez plný špinavého nádobí spolehlivě zkazí.

Pojďme si výhody umývání nádobí v myčce představit blíže.

Peníze

Je prokázáno, že moderní myčky ušetří 35 až 50 % vody, která přijde nazmar při ručním mytí nádobí. A důvody jsou nasnadě.

Špinavé nádobí povalující se na kuchyňské lince nás přirozeně nutí jej co nejrychleji zneškodnit. Nádobí pak často umýváme neefektivně – pod tekoucím proudem teplé vody splachujeme špínu ze dvou talířků, tří hrnků a čtyř vidliček. Spotřeba teplé vody se nakonec vždy promítne na rodinném rozpočtu.

A jakým způsobem šetří myčky nádobí vodu, energii a peníze?

Moderní myčky nádobí jsou vybaveny inteligentími systémy (např.: 6. smysl), které měří stupeň znečištění vody v myčce, čemuž přizpůsobují mycí cyklus, a tím i spotřebu vody, energie a času. Ta je pak v průměru o 50 % nižší než u standardního mytí.

Program Eco, jímž disponují myčky řady Green Generation, zase využívá systém recyklace vody. A to tak, že vodu z posledního mytí přefiltruje, aby mohla být využita na začátku dalšího mytí. Spotřeba vody pak dosahuje pouhých 6 litrů.

Úspoře vody napomáhá i tzv. variabilní vnitřní uspořádání pro maximální využití prostoru myčky. Novější myčky dále nabízejí funkci zónové mytí, se kterým umyjete malé množství nádobí buď v horním, anebo ve spodním koši.

Životní prostředí

Ručním mytím spotřebujeme až 100 litrů vody (mytí v ruce pod tekoucí vodou 3 x denně). Myčka nádobí s technologií 6. smysl pouze 6 litrů.

A čím nižší spotřeba vody, tím lépe nejen pro naši peněženku, ale rovněž pro životní prostředí.

Důležitou roli hraje také energetická náročnost. Tu poznáme podle zařazení spotřebiče do energetické třídy, která se označuje písmeny A až G. Energeticky nejúčinnější spotřebiče spadají do tříd A+ až A +++.

Pro ekologické mytí nezapomeňte používat bezfosfátové mycí prostředky. Nutné je také plnit myčku efektivně a účelně využívat všechny úsporné programy a funkce.

Čas

Mytí a utírání nádobí po rodinném obědě si často vyžádají tolik času jako jeho příprava. Uložit nádobí do myčky je naproti tomu otázkou několika minut.

Je jedno, zda ušetřený čas strávíte odpočinkem u televize, posezením s rodinou nebo procházkou se psem. Podstatné je, že jej budete mít plně k dispozici.

Mytí nádobí bez myčky nám zabere spoustu času. Lze to jednoduše spočítat. Pokud budeme nádobí mít průměrně 3 x denně po 10 minutách, dostaneme se na 3,5 hodiny týdně, což je 169 hodin ročně. Znamená to, že mytí nádobí nám za rok „vezme“ 7 dní života.

Komfort a zdraví

Stejně jako už dávno nepereme prádlo ručně ve valše i mytí nádobí v myčce se stalo standardem. A podobně jako u jiných spotřebičů je hlavním důvodem snaha ulehčit si práci.

Nejenom, že pohled na „haldu“ špinavého nádobí a představa jejího umývání pokazí chuť i po sebelepším gastro-zážitku, myčku ocení také pokožka našich rukou, jimž častý pobyt ve vodě s jarem vůbec nesvědčí.