Jak vybírat myčku nádobí?

Při výběru myčky nádobí jsou klíčové její rozměry, provedení (vestavěný vs. samostatný spotřebič), energetická třída, vnitřní uspořádání a mycí programy a funkce.

Myčky podle šířky

Myčky jsou standardně vyráběny v šířkách 45 a 60 centimetrů. Tento rozdíl se projevuje v kapacitě myčky. Zatímco 45centimetrová myčka, přezdívaná též slimline, pojme 9 sad nádobí, širší myčky najednou umyjí až 15 sad. (Tzv. IEC jídelní sada zahrnuje talíř, hluboký talíř, dezertní talíř, sklenici, čajový šálek s podšálkem, nůž, vidličku, polévkovou lžíci, dezertní lžíci a lžičku.)

Pokud sháníte myčku pro vícečlennou domácnost, 60centimetrová myčka je jasná volba. Vstupní investice může být o něco vyšší, ale vrátí se vám spolu s větším objemem myčky, a tím i hospodárnějším provozem.

Jednomu či dvěma lidem zpravidla postačí myčka o 45 centimetrech.

Myčky vestavěné a volně stojící

Chci myčku ustavit samostatně, anebo ji zakomponovat do kuchyňské linky a vizuálně sladit?

Pokud se stěhujete do nové kuchyně nebo plánujete její rekonstrukci, pravděpodobně zvolíte oblíbenější, tj. vestavěnou myčku, která šetří prostor a jako součást linky vypadá lépe.

Volně stojící myčky mají vrchní desku, krytá dvířka, uzavřené boční stěny a stabilní podstavec. Před její instalací musíme mít k dispozici dostatek prostoru a zajistit přístup k odpadu a rozvodu vody. Pokud výhledově plánujete stěhování a víte, že kuchyňský nábytek bude v nové domácnosti jinak stylizován, volně stojící spotřebiče jsou moudřejší volbou.

Myčky podle energetické třídy

Energetická spotřeba myčky (jakož i dalších spotřebičů) se vyjadřuje její příslušností k tzv. energetické třídě. Ty nejlepší výrobky poznáte podle označení A+ (ještě lepší A++, A+++).

Vnitřní uspořádání

Aby myčka mohla pracovat efektivně a úsporně, disponuje sofistikovaným systémem vnitřního uspořádání. V praxi to znamená dostatečný počet držáků v horním i dolním koši. Horní koš by měl být vyjímatelný a výškově přizpůsobitelný.

Moderní myčky jsou vybaveny tzv. třetí příborovou zásuvkou (Flexi space), která je umístěna v její horní části a která tím, že přejímá funkci, již dříve zastával dolní košík, efektivně šetří další místo.

Myčky podle programů a funkcí

Při výběru myčky si nejprve v popisku prostudujte, jaké funkce a mycí programy spotřebič nabízí. Odvíjí se od nich totiž celá efektivita myčky.

Následující přehled oblíbených funkcí jsme vybrali na příkladu myček nádobí značky Whirlpool, které dle našeho názoru patří mezi nejlepší na trhu.

Efektivnější mytí

 • Aquasteam – vodní pára změkčí nečistoty, a poradí si tak i se zaschlými a připálenými nečistotami a bakteriemi na křehkém nádobí.
 • Eco 50°C - nejefektivnější mytí průměrně znečištěného nádobí při teplotě vody 50°C.
 • 6. smysl – ušetří až 50 % energie a vody tím, že automaticky stanoví, jaký program a teplota jsou nezbytné vzhledem k míře zašpinění nádobí.
 • Multizone – technologie, která umožňuje hospodárně umývat menší množství nádobí umístěného pouze v horním, anebo ve spodním koši myčky.
 • PowerCleanTM společnosti Whirlpool využívá celkem 32 vysokotlakých vodních trysek v zadní části spodního koše a snadno odstraní i zaschlé či připečené nečistoty z hrnců, pánví a plechů.
 • PowerDryTM speciální 3D systém cirkulace vzduchu, který odvádí páru z vnitřku myčky. Díky tomu po otevření myčky nezaznamenáte žádnou páru a i lesklé nádobí nebo plast je po dokončení mycího cyklu dokonale suchý a lesklý.

Čas

 • Odložené mytí – myčka spustí provoz v předem nastaveném čase.
 • Rapid 45°C – program pro rychlé umytí málo znečištěného nádobí.
 • Rychlé 40 °C – mírně zašpiněné nádobí je díky této funkci umyto již během 30 minut.

Některé myčky vynikají schopností extra rychlého mytí nádobí. Mezi ně patří napříklád myčky značky Whirlpool, které se chlubí schopností umít nádobí do 60 mint.

Bezpečnost a hygiena

 • Antibacteria – závěrečné opláchnutí nádobí při vyšší teplotě spolehlivě odstraní všechny bakterie.
 • Aquastop a Aquasafe – rizika spojená s únikem vody jsou díky oběma funkcím, které kontrolují i nepatrnou ztrátu vody, minimalizována.
 • Noční program – extra tichý program, při němž hlučnost dosahuje pouhých 39 decibelů.
 • Samovyvažovací dvířka – dveře zůstávají stát v každé poloze, což zamezuje zranění například u dětí.

Design

Přestože by design neměl být hlavním kritériem výběru myčky, vzhled je přirozeně to první, co nás na každém spotřebiči upoutá. A dlužno dodat, že i po této stránce mají nejnovější myčky co nabídnout.

Design moderních myček se nese ve znamení jemné elegance, kterou spoluvytvářejí zaoblené linie. Součástí je LCD displej poskytující informace o mycím cyklu, který bývá zabudován nad dvířky nebo na jejich boční straně.

Volba designu je samozřejmě spíše věcí volně stojících myček. Vestavěné myčky si totiž pořizujeme proto, abychom je opatřili dvířky, díky nimž vizuálně zapadnou s ostatním kuchyňským nábytkem.